www.skalnicky.cz Zpět na úvodní stránku
 
Výstavy a akce
Zajímavé rostliny
Pro
začátečníky
Skalky pro inspiraci
Bude Vás zajímat...
Ze světa hor
Adresy pěstitelů
Informace o klubech

Saxifraga x megaseaeflora ´Karel Čapek´

Ptám se vás, co je to za hezký lomikamen, který je v úvodní hlavičce těchto www stránek? Jana Kačírková, Beroun

Tento lomikamen se jmenuje Saxifraga x megaseaeflora ´Karel Čapek´ a jeho výběr byl záměrný. Jde o jistou symboliku. Především zobrazuje skutečně krásnou rostlinu, jejíž prapůvodní rodiče pochází ze strmých skal světových velehor. Jde však také o rostlinu vypěstovanou českým pěstitelem a pojmenovanou po českém slavném spisovateli, který měl velice rád zahrádku a dokázal o ní napsat velmi půvabnou knížku.

Saxifraga x megaseaeflora ´Karel Čapek

Saxifraga x megaseaeflora
´Karel Čapek´

je výpěstek z roku 1975 od vynikajícího pražského amatérského pěstitele Františka Holenky. Vznikl jako semenáč z křížení krásných lomikamenů - kultivaru Saxifraga x anglica ´Winifred´ a přírodního druhu Saxifraga burserana. Shodnou rostlinu vypěstoval ze stejného křížení v roce 1978 druhý český pěstitel pan M.Kraus z Prahy. Potvrdil tím kvalitu rostliny, která se stala ihned velmi oblíbenou ve skalkách a zvláště v mísách a korytech skalničkářů. Je to totiž nejkrásnější z kultivarů, vzniklých z mnohonásobných křížení rostlin, které daly základ skupině lomikamenů Saxifraga x megaseaeflora (byly to plané druhy Saxifraga aretioides x S.burserana x S. lilacina x S.media).

Saxifraga ´Karel Čapek´má husté tvrdé vyklenuté trsíky růžic. Bochánky jsou do 1,5 cm vysoké a v době květu, nesou asi 2 cm vysoké květní lodyhy s růžovobílými velikými květy a výraznými červeně nachovými prašníky. Růžové květní plátky se překrývají a dávají květu dojem částečné plnokvětosti. I nekvetoucí rostlina je hezká, neboť bochánky jsou ze sivě zelených růžic.

Rostlina vyžaduje vysazení do svislé či strmé spáry, nejlépe do otvoru v travertinovém kamenu, upřednostňuje vápencovou skalku, ale poroste i v jiném materiálu, jen méně pokvete. Stanoviště musí mít rychlý odtok vody po dešti a rychle z něj musí roztávat sníh. Květy se objevují často již koncem března až v polovině dubna podle polohy a nadmořské výšky zahrady. Ve skleníku nakvétá někdy již koncem února. Není přehnaně náročnou rostlinkou a na dobrém místě ve skalce roste mnoho let bez potřeby další péče. Občasné přihnojení v dubnu a květnu zvyšuje v dalším roce množství květů, kterých však bývá i bez toho hodně. Je ideální a také oblíbenou sbírkovou květináčovou rostlinou.

Lomikameny ze sekce Kabschia (Porophyllum), kam patří i tento, jsou pravými skalničkami ze skal světových hor a staly se oblíbeným rostlinným materiálem pro další křížení a šlechtění. Největší zásluhu na nových křížencích v minulosti měli Němec Sündermann a pěstitelé z Anglie a Skotska, kteří s tím začali již téměř před sto lety. Tradice u nás je sice stará přes 50 let, ale zvláště v posledních dvaceti letech se křížení stalo tak oblíbené, že naši pěstitelé v mnohém předstihli Brity a ti, ač trochu žárlivě, přiznávají, že Češi umí.
Text a foto Martin Pilný




© 2008 . Obsah a design:© Martin Pilný
11496