www.skalnicky.cz Zpět na úvodní stránku
 
Výstavy a akce
Zajímavé rostliny
Pro
začátečníky
Skalky pro inspiraci
Bude Vás zajímat...
Ze světa hor
Adresy pěstitelů
Informace o klubech

TOWNSENDIE

půvabné velikonoční pozdravy ze zámoří

3.část - dokončení

Druhy s olistěnými lodyhami,
obvykle dvouletky, s nízkou výškou

Townsendia grandiflora - Foto Paul Maslin Townsendia grandiflora - říká se jí Kopretina 4.července či Kopretina dne nezávislosti, protože kvete mnohem později než všechny předchozí druhy townsendií, obvykle začátkem července. Pokud se vydáte na cestu do jižní nebo střední části Rocky Mountains nebo do pohoří Black Hills začátkem léta, nebo na Great Plains od Nového Mexika až po Montanu, téměř určitě narazíte na tuto krásnou rostlinu. I když na chudých půdách nebo spásaných oblastech může vypadat jako bez stonku (bezlodyžná), po pečlivé pozorování vždy uvidíte, že květ má kraťoučkou lodyhu s lístkem pod květem. V zahradě se obvykle trochu povytáhne. Je schopná vytvořit větvící se až 20 cm dlouhé stonky se zřetelnými listy na stonku pod květy. Kvetou po celé léto. T. grandiflora je rozhodně největším druhem tohoto rodu. Květy mají více než 5 cm v průměru, ale často i dvakrát tolik! Okvětní plátky jsou vždy smetanově bílé a nezáří tak jasně jako květy bezlodyžných druhů.
Její výskyt je patrně největší na Piedmont Mesas v Novém Mexiku v předhůří Rocky Mountains (Front Ranges). Rostou na mýtinách mezi borovicemi Pinus ponderosa. Často se nachází na suchých loukách, dokonce mezi osikami a na Great plains na úrodných půdách na prériích, kde ji nelze přehlédnout. Z toho je zřejmé, že má ráda živnější štěrkovitou půdu.

Townsendia eximia - Foto P.Kelaidis Townsendia eximia - je daleko méně rozšířena než její bílá sestřenice T.grandiflora. Tato krásná townsendia s levandulově zbarvenými květy je omezena na areál v pohoří Spanish Peaks, což jsou dvě velké sopky, které se tyčí nad rovinou jižního Colorada. Také se nachází v pohoří Sangre de Cristo, několik desítek mil západněji. První rok můžete očekávat ze semene hezkou růžici či seskupení modrošedých listů rozložených jako loukotě u kola. Již tím jsou dekorativní. Druhý rok vidíte jak se rozrůstají s olistěnými stonky a rozvětvují se do trsů 8-10 cm vysokých s obrovskými 10 cm velkými květy levandulově zbarvenými, s výrazným žlutým středem s prašníky. Květy na sebe v zahradě každého dokonale upozorní. Bohužel stejně jako T.grandiflora je to dvouletka a musí se sama opět vysemenit nebo být vysévána. Ale stojí to za to. Když pěstujete tento druh hned vedle T.grandiflora, můžete očekávat, že se oba druhy zkříží a vytvoří dost nezajímavé jedince s nepěknými růžicemi a květy nevýrazně špinavě narůžovělými, neupravenými.
Ve volné přírodě je T.eximia nacházena v mnohem vyšších nadmořských výškách než T.grandiflora. Roste na pasekách těsně pod hranicí lesa nebo i na pasekách nad touto hranicí až do výšky okolo 4000 m n.m. Je to jedem z aristokratů vyšších nadmořských výšek.
V přírodě není příliš rozšířeným druhem, přesto je hojně pěstována v zahradách a zahradnictvích, takže není důvd vyčerpávat divoké populace sběrem semen.

Townsendia florifer v přírodě státu Washington, Foto Sharon Sutton Townsendia florifer - další dvouletka, tentokrát ze severozápadních států USA. Je obdivuhodně trefně nazvaná - florifer = květnatý, bohatě kvetoucí. V prvním roce vytvoří chlupatou růžici šedozelených listů 6 cm v průměru. V dalším roce z nich vyrostou nádherné čistě růžové velké květy. Je to nejrozšířenější druh na nekonečných šalvějových (Sagebrush) stepích ve východních částech státu Washington a na jihu a uprostřed státu Idaho. Šíří se i na jih do Nevady a Utahu. Bochánky se podobají dětským bílým bábovičkám nasázeným po stepi. Často roste pohromadě vespolek s miniaturními skvosty stepí: např. s Lewisia rediviva, Eriogonum ovalifolium, E. caespitosum, dalšími sousedy jsou Penstemon pumilus a P.eriantherus, Sphaeromeria nuttallii, Lesquerela alpina a další.
Bohužel jako mnoho těchto suchomilných spolubydlících i T.florifer si těžko zvyká na vlhké klima v zahradách jiných oblastí. Alkalická půda, slunce a dobrá drenáž, to je tajemství pěstování nejvyhlédávanějšího západního druhu townsendie. Pozor, omylem bývá psáno její jméno chybně jako T.florifera.

Townsendia formosa - Foto Rebbeca Day-Skowron

Townsendia formosa - tato rostlina je také monokarpická a trochu připomíná dlouhým stonkem T.parryi. Přízemní růžice listů jsou poněkud širší a stříbřitější, šedomodré. Stonky jsou obyčejně 12 i více cm vysoké, s výraznými přitisklými listy a květy mají světlefialovou barvu (lila). T.formosa je běžná ve středních a vyšších nadmořských výškách na humózních svěžích půdách hor od pouští v Sonoře a Chihuahua na jihu USA, přes Mogollon Rim v Novém Mexiku a Arizoně. Tyto nebetyčné hory jsou dosti zalesněné a v létě zde často prší. Na jejich úpatí rostou horkomilné křoviny, kaktusy a agave, ale na vrcholcích věčně bílých rostou u ledových potoků pryskyřníky, primule, ostrožky. Právě v jejich blízkosti najdete uprostřed léta mezi travami i na skalách také druh T.formosa.
Pozor, často je její jméno komoleno na T. formosana - je to chyba.
Fotografie od Rebbecy Day-Skowron, fotografovaná na Raven Ranch je převzata z www stránky Rocky Mountain Rare Plants: http://www.rmrp.com/

Townsendia parryi - Foto P.Kelaidis

Townsendia parryi - je velmi známá a asi se s ní mnoho skalničkářů již setkalo, protože je běžně rozšířena v zahradách. Obdobně běžná je i v národním parku Yellowstone a v pohořích Bighorns a Beartooth, což jsou pro skalničkáře nejoblíběnější hory severozápadních států USA. Častá je v centrálních Rocky Mountains (Idaho, Montana, Wyoming a Jižní Alberta). Tato květina chytře vyčkává s květem až do letních měsíců. Roste na pelyňkových a šalvějových vysokohorských loukách až po pásmo tundry, na svazích nad údolími v záplavě castilejí, penstemonů a divoké pohanky. To dává této oblasti obrovskou barevnost. T.parryi se ze všech townsendií ukázala jako nejsnadnější k pěstování.
První rok vytvoří symetrické modrozelené růžice o průměru až 8 cm, které jsou samy o sobě krásné. Druhý rok lze očekávat nádhernou podívanou na jasně levanudulověpurpurové květy velikosti jako je růžice, se zvlášť půvabným kontrastem žlutých středů. Lodyha T.parryi je vysoká od 2 cm až do 12 cm. V některých zahradách se často obnovuje samovýsevem, ale není ji možné pro jeji krásu považovat za plevel.

KONEC seriálu

Seriál o rodu Townsendia připravili:
Autor textu: Panayoti Kelaidis - pracovník Botanické zahrady v Denveru, USA
Překlad: Zorka a Zdeněk Rossmannovi, Praha
Pro WEB upravil, poznatky z Česka doplnil a zredigoval: Martin Pilný
Autoři fotografií jsou uvedeni v popiskách u snímků.
Veškerá autorská práva vyhrazena © 2000-2006



© 2000 - 2012. Obsah a design:Martin Pilný
21070