www.skalnicky.cz Zpět na úvodní stránku
 
Výstavy a akce
Zajímavé rostliny
Pro
začátečníky
Skalky pro inspiraci
Bude Vás zajímat...
Ze světa hor
Adresy pěstitelů
Informace o klubech


Malé nahlédnutí do nepálského Centrálního Himálaje

Při předposlední návštěvě Centrálního Himálaje v Nepálu a hor okolí severně od města Pokary v polovině července roku 2000 jsem vyfotografoval některé rostliny z těchto poloh. Mimo snímku vysokohorského subtropického mlžného  pralesa se jedná většinou o drobné skalničky, alpinky z výšek nad 4000 m. Jsou to většinou polštářové rostliny, jež jsou již milióny let přizpůsobeny těmto často velmi trvdým vysokohorským podmínkám.

Nad hranicí lesa je království sutí a skal. Údolí Hidden Valey se ve výšce 5100 m nezdá být tak hluboké.(Foto ©2004 Jan Bürgel).

Údolí Kaligandaki vytvořené řekou Kaligandaki je nejhlubším údolím světa. Je to tím, že jejich úbočí tvoří dvě nejvyšší hory světa Annapurna a Dhaulagiri, obě jsou přes 8000 m vysoké a jestliže spojíme přímkou, řezem jejich vrcholy, nalézá se řeka tohoto údolí - Kaligandki ve výšce 2500 m. Odečtením uvedených nadmořských výšek se dopočteme hloubky údolí: je to hloubka 5500 m. My jsme se pak na tyto osmitisícovky dívali z výšek nad 5000 m, a tak se nám nezdály tak vysoké.

Zato pohled dolů do údolí jen asi 2500 m hluboko se zdál impozantnější. Dívali jsme se na letadélka prolétající tímto údolím a přistávající ve 2500 m. Pohled na ně z výšky – to byly jen malé pohybující se čárky. 

Pár rostlin (z nesčetného počtu jiných) mne natolik zaujalo, že se o ně podělím i s vámi.

Jan Bürgel, Praha

Snímek vysokohorského  pralesa je z výšky 3800 m n.m. a asi po 200 nebo 300 m stoupání do výšky končí les a okolo 4000 m je hranice lesa. Je to jižní monzunem zalévaný svah porostlý borovicemi, modříny, cypřiši, do výšek 3000 m i bambusy. Je údělem každého zaníceného skalničkáře, který se v horách již již těší na první skutečné skalničky ve skalách a sutích, aby nejdříve pokorně prošel pásem deštného pralesa.

V tomto pásu, který je v různých místech v různých výškách, však pozorné oko spatří mnoho zajímavých rostlin, včetně unikátních orchideí, nádherných kapradin, nepopsatelně mechů a lišejníků. Je zde jako v přetopené prádelně a na člověku není nitka suchá.

Přesto to patří k nezapomenutelnému zážitku pro každého, kdo prvně v životě vstoupil do deštného pralesa. Pro mne to bylo spíše utrpení, neboť při každé návštěvě Himálaje si to musím zopakovat.

Stačí, když se nad Hidden Valey roztrhnou na pár vteřin mraky a vidíte nad sebou osmitisícovky. Přesto i zde je život a vysokohorští jakové jsou příjemným zpestřením cesty.

 

Pedicularis siphonanata var. uniflora je drobný jen asi 10 cm vysoký, výrazný všivec z vlhčích lokalit údolí Kali Gandaki z výšek 4000 m. Roste zde v trávě a v kultuře se nedá pěstovat, neboť mu chybí symbióza s přírodním společenstvím. Jeho soliterní  květy mají 2,5 cm v průměru. (Foto ©2004 Jan Bürgel).

 

Primula tenuiloba je droboučký bílý petrklíček, jen asi 3 cm vysoký s kvítky asi 12 mm v průměru. Roste na trvale zavlažovaných stráních nad údolím Kali Gandaki ve výšce okolo 4000 m. Jestliže je v kultuře, tak pravděpodobně v Anglii, ve sbírkách na území České republiky se asi nenachází. (Foto ©2004 Jan Bürgel).

 

Androsace globifera je v kultuře i u nás poměrně hojně pěstovaný pochybek. Je asi 4 cm vysoký a kvítky mají asi 12 mm v průměru. Vidět jej však v přírodě, na svazích údolí Kali Gandaki ve výšce 4000 metrů, urostlý, rozkvetlý ve velikém bochánku, to je zážitek. (Foto ©2004 Jan Bürgel).

 

Androsace globifera var. alba je i v přírodě velmi vzácný pochybek. Nalézt jej v porostu nízkých trav je úspěch. Snímek je z lokality Marci Bugli, ze 4000 metrů. V kultuře se pravděpodobně nepěstuje ani v Anglii. (Foto©2004 Jan Bürgel).

 

Arenaria globiflora je drobná písečnice z vysokohorských poloh, roste v trávě, její poupata jsou ve tvaru kuličky o průměru necelého 1 cm, po otevření má květ asi 2 cm v průměru, běžnější bílá forma má výraznou černou kresbu. Snímek byl pořízen ve výšce 4000 m na Kali Gandaki. Pravděpodobně se ani ve sbírkách nepěstuje. (Foto ©2004 Jan Bürgel).

 

Corydalis meifolia je dymnivka vysoká asi 15 cm je z výšek nad 4000m, roste v suti na Kali Gandaki a bude to obtížná rostlina pro pěstování v kultuře. Ani v přírodě není hojná. Není známo, že by ji někdo pěstoval. (Foto ©2004 Jan Bürgel).

 

Saxifraga x alpigena ‘Thapa Peak‘ je přírodní hybrid lomikamenu z lokality, kterou jsem nazval „jedna hodina před Kalopani“ z výše kolem 4500m. Je to lokalita kde byl studován a objeven její hybridní původ. Roste zde spolu s podobným lomikamenem Saxifraga andersonii, který je na snímku. (Foto ©2004 Jan Bürgel).

 

Připravil a nafotografoval v přírodních lokalitách nepálského Himálaje roku 2000 - Jan Bürgel, Praha


© 2000 - 2012. Obsah a design:Martin Pilný
24741